Haa, kas maailma vanim seksiga lugema meelitamise trikk töötas? Loodan, et pettumus ei ole suur, aga räägime edasi regulaarselt tõrvaseks tegemiseks, või regulaarselt õliseks tegemiseks. Sa ilmselt oled kursis, et terrasse, saunasid, kämpinguid või muid mitte termotöödeldud puitpindasid tuleb kaitsta.

Tõrv, õli, lasuur, värnits – millega peaks erinevaid pindasid töötlema ja mida on enne või pärast vaja veel teha? Kas peab kruntima või ei pea kruntima? Kas katta tuleb üks või kaks korda? Kui palju mul ühte või teist üldse kulub? Me võiks kõigile nendele ja ka paljudele teistele küsimustele vastata, aga see et oled sissejuhatuse lõppu jõudnud on niigi juba korralik saavutus ja säästame sind sellega, et toome välja viis tarkust, kuidas puidukaitsevahendite maailmas orienteeruda.

Miks ma ei võiks sauna või terrassi lihtsalt värviga katta?

Sest sellest ei ole välitingimustes või suure niiskusega ruumides väga palju tolku. Nö pinnakaitsevahendid annavad puidule dekoratiivse välimuse, aga värv või lakk imbub kuni 2mm sügavusele puitu. Kuna Eesti nelja aastaajaga kliimas „mängib“ puit eriti, siis tekivad kiiresti värvi või lakki praod ja puit on jälle ilmastiku räsida. Tõrvad ja õlid tungivad sügavamale puidu sisse, andes küll vett tõrjuva kaitse, kuid lastes samal ajal puidul hingata.

Ahjaa, lisaks on meie puidukaitsevahendid looduslikud ja inimesele ohutud!

 Kuhu tõrv ja kuhu õli?

Tõrv on mõeldud kasutamiseks eelkõige välitingimustes. Kui viikingid kasutasid seda hoogsalt laevade immutamiseks, siis tänapäeval on see enim kasutatud katuste kaitsmiseks. Sindel- või laudkatused, aga ka puidust elektripostid, aiapostid ja aluspostid on korraliku tõrvakihi all tõhusalt hoitud.

Õlid leiavad kasutust laiemalt, nii sise- kui ka välitöödeks. Terrassid, lauad, toolid, puitkonstruktsioonid, põrandad, seinad ja laed – kõik need saavad õliga siidjalt läikiva ilme ja rõhutatud naturaalse välimuse.

Kui tihti tuleb pindasid katta?

Ühest reeglit katmise sageduse kohta igale pinnale ei ole. Näiteks tammepuidust söögilauda võiks õlitada kaks korda aastas, koos sellega võib üle käia tihedalt käidavaid põrandad. Terrassid vajavad hoolt kord aastas – see tagab pinna ilmastikukindluse ja kauni tooni. Tõrv on ilmastikukindlam ja vastupidavam kui õli. Tõrvatud pinda tuleb katta alles mõne aasta möödudes. Näiteks lõunapoolseid katuseid võib korduvtõrvata iga 5 aasta tagant, põhjapoolseid aga 10–20 aasta tagant.

Mida teha ülejäänud tõrva või õliga?

Suurepärane uudis – allesjäänud tõrv ja õli ei lähe halvaks. Sulge vahendid õhukindlalt, leia neile mõnus koht riiulil ning kasuta mõne aja pärast jälle. Tõrv ja õli ootavad sind truult kuniks saabub jälle nende aeg särada. Seega parem telli liiter rohkem kui vähem.

 Kust ma kõigile ülejäänud küsimustele vastuse leian?

Kirjuta meile läbi veebilehe või facebooki, helista, tule ise kohale või saada kirjatuvi.  Kirjelda, millist pinda tahad katta ning aitame sind sealt edasi.