Sügis on kohal! Nagu ikka, toob see endaga kaasa mitte ainult kirevad puulehed ning saagikoristuse aja, vaid ka juba tuttavad sügisviirused ja külmetushaigused. Eesti vanasõna kohaselt on saun vaese inimese tohter. Kas saunatamine tõesti aitab võidelda sügisviiruste vastu?

Saun kui imeravim?

Internet on täis väiteid, et saunas higitstamine võib ravida külmetushaigust või grippi. Teaduslikult nendel väidetel ei ole tõestust! Siiski, pole kahtlust, et saunatamine leevendab külmetushaigustele eelnevaid vastikuid sümptomeid (aevastamine, kurguvalu, lihasvalu, ninanohusus), tugevdab immuunsüsteemi, muudab enesetunde paremaks ja parandab üldist tervist. Higistamine saunas tõstab kehatemperatuuri ja käivitab higinäärmed, millel on kehale jahutav toime vesi ja jääkained uhatakse süsteemist välja, luues kehas puhastava efekti. Inimesed tunnevad selle protsessi ajal haigussümptomite ja meeleolu paranemist.

Kuidas saun võitleb sügisviirustega?

Saunatamine ei lühenda juba tekkinud haiguse kestust. Külmetushaigus või gripp kulgevad oma teed ja suure tõenäosusega võtab taastumine sellest sama kaua aega sõltumata vahepealsest saunatamisest. See-eest saun leevendab külmetuse ja gripi sümptomeid mitmel viisil ning muudab meie enesetunde paremaks. Peamised neist on südame- ja veresoonkonna aktiivsuse paranemine, immuunsüsteemi tugevdamine, viiruse nõrgenemine ja keha puhastamine toksiinidest. 

Saun tõstab kardiovaskulaarset aktiivsust

Saunas kehatemperatuur tõuseb, mis omakorda stimuleerib kardiovaskulaarset aktiivsust. Südame löögisagedus suureneb, mille tagajärjel verevool kogu kehas suureneb, mis omakorda võimendab kehas olevate elutähtsate toitainete ja hapniku ringlust. Hapniku- ja toitainerikas veri aitab kehal paraneda ning tugevdab immuunsüsteemi. Saunakuumus mõjub positiivselt ka hingamisteedele. Kuiv õhk stimuleerib nina limaskesti tootma eritist, mis sisaldab kaitsekehi haiguste vastu.

Puhastab keha

Hea saun on suurepärane viis keha detoksifitseerimiseks ja kahjulike toksiinide eemaldamiseks. See aitab puhastada süsteemi kahjulikest kemikaalidest. Kuigi saun ei ravi otseselt külmetust ega grippi, teeb see enesetunde palju paremaks. 

Tugevndab immunsussüsteemi

Sügis toob külmemad ja ebameeldivamad ilmad, mis mõnikord viib meeleolu nulli, nõrgestab immuunsüsteemi ja mõjub kehvasti meie üldisele heaolule. Sagedased saunaskäigud tugevdavad immuunsüsteemi. Sauna kõrge kuumus aitab kehal luua rohkem valgeid vererakke, mis vastutavad põletike ja muude meie keha kahjustavate haigustega võitlemise eest. Keha muutub tugevamaks ja vastupidavamaks juba mõne saunaskäigu järel.

 

Saunatamine aitab leevendada tekkinud sügiseid külmetushaiguste sümptomeid, aga ei ravi neid! Regulaarne saunatamine kasutamine aitab parandada tervist ja heaolutunnet. Kõige parem on investeerida kvaliteetsesse sauna, mis pakub rõõmu pikaks ajaks! 

Meie saunade valiku leiad siit!