Higistamist peetakse sageli millekski ebameeldivaks, kuid tegelikkuses on see eluliselt vajalik! Õnneks saunas higistamist ei pärsita, vaid hoopis vastupidi – sauna mõte on võimalikult palju higistada!

Higistamine on hädavajalik, kuna:

  • higistamise kaudu elimineeritakse kehast toksiinid;
  • hoiab naha puhta ja elastsena;
  • vajalik abiline naha termoregulatsioonis.

Tänapäeval on paljudel inimestel istuv eluviis ning ei higistata piisavalt. Kui nahapoorid on pidevalt suletud ja meie keha ei higista piisavalt, koguneb sinna aina rohkem toksiine ja raskemetalli (tsink, vask, plii, elavhõbe). Need ained on keha saanud meid ümbritsevast keskkonnast ning ei ole meile vajalikud. 

Kuidas saunaskäimine aitab ergutada higistamist?

Saun on oma kõrge temperatuuri 80-100°C ja madala 10-20% õhuniiskuse juures sobivaim vahend higistamise ergutamiseks. Sauna kuumuse tõttu hakkab keha temperatuur tõusma ja veresooned laienema, põhjustades verevoolu suurenemist. Kui veri hakkab naha pinnale liikuma, saadab keha närvisüsteem signaale miljonitele higinäärmetele. On arvutatud, et 15-minutilise sauna seansi jooksul suudab meie keha väljutada kuni 1L higi (päevane keskmine on 0,5L-1,5L).

Higistamise mõju nahale

Higistamine on ka nahale kasulik, selle mineraalid ja sool koorivad nahka loomulikul teel, puhastades naha bakteritest, mustusest ja õlist. Surnud naharakud saavad selle protsessi käigus asendatud uutega ning peale pooride puhastamist on nahk pehmem ja tervem.

Higistamine on vajalik abiline naha termoregulatsioonis

Saunas olles tõuseb meie kehatemperatuur kiiremini. Tehnilises kõnepruugis on see tuntud kui hüpertermia ehk kehatemperatuuri tõstmine kõrge välistemperatuuri mõjul. See on üks saunatamisega kaasnevatest positiivsetest mõjudest, kuna pärast keha temperatuuri tõusmist vallandub higi, mis üritab keha jahutada. Seega pidev saunatamine aitab kaasa termoregulatsioonikeskuse õigele funktsioneerimisele, mis ennetab anhidroosi ehk puudulikku higistamist. Puuduliku higistamise korral inimesed taluvad halvasti kuumust, mistõttu on neil suurem kuumarabanduse tekkimise oht.

 

JAH, higistamine võib olla ebameeldiv, kuid see on meie kehale äärmiselt oluline. Joo saunatamise vahepealsel ajal piisavalt vett, mõnule saunas ja naudi higistamist. See on tervislik ja vajalik!