Fakt on see, et saun saab palju vatti. Eelmistes blogides rääkisime, kuidas saunamaja nii seest kui ka väljast hooldada. Täna keskendume sellele, mis täpsemalt sauna eluiga lühendab. 

 

1. Must vesi

Tihe sogase ja määrdunud vee kasutamine võib saunas puitu rikkuda, sest vesi aitab mustusel hästi imenduda. Sellise veega saunatamine muudab kindlasti aja jooksul saunaruumi värvust ja tugeva imendumise korral on sellise mustuse eemaldamine üliraske kui mitte võimatu. Lisaks tekitavad määrdunud vett ka saunatajad ise, millepärast peaksid peale iga saunatamist ruumid puhta veega üle käima. 

 

2. Niiskus

Kui oled saunas mustusest lahti saanud, on oluline see ka ära kuivatada. Kaua niiske puit pehkib, hallitab ja annab ideaalse elukoha seentele ning muudele vastikutele bakteritele, mis inimesele tervislikud pole. Kuigi Cupella tooted on ehitatud termopuidust, mis niiskusele palju paremini vastu peab kui tavaline puit, ei ole vaja ka meie saunu kasutatdes õnne proovida. Kuivata saun peale kasutamist ning lase sel korralikult tuulduda. Veel aitavad niiskuse vastu võidelda erinevad hooldusvahendid

 

3. Ülekütmine

Sauna ülekütmine ei ole ohtlik ainult saunale, vaid ka saunalistele. Me teame, et eestlastele meeldib puid alla panna. Meile meeldib ka! Kuid ülekütmine lühendab sauna eluiga ja võib ohtlik olla ka inimeludele. Ülekütmine on enamasti probleem just külmal ajal, kui sooja igatsus igasuguseid kaminaid ja ahje liiga suure koormusega kütma paneb. Pea meeles, et ahi hakkab kuumust välja andma alles mõni aeg peale kütmist. Tihti pole inimesed sellest aga teadlikud, mistõttu visatakse ahju järjest suur hunnik puid, kui selleks tegelikult vajadust pole. Üheks üleköetud ahju tunnuseks on punane hõõgumine, millest tuleks kindlasti hoiduda. Saunata mõnuga ja rahulikult.

 

4. Puhastamata jätmine

Eriti hoolas tuleb olla koristamisel, kui oled saunas kasutanud igasuguseid ilu- ja tervisetooteid nagu muda, mett või soola. Ära jäta neid peale sauna puitu imenduma, sest täpselt nagu muu mustuse puhul, on neid hiljem väga-väga keeruline puidust eemaldada. Veel ei ole me ära maininud ilmselget asjaolu, et pikalt puhastamata ning hooldamata saun hakkab lõpuks haisema, täpselt nagu prügikast, mis on liiga kauaks unarusse jäetud. Tee oma ja teiste  ninasõõrmetele teene ning korista saun ikka korralikult puhtaks, sest rutiinne puhastus pikendab sauna eluiga.

 

5. Vale hooldus

Peaaegu sama halb kui sauna hooldamata jätmine on selle valesti hooldamine. Näiteks määrdunud leiliruumis hooldusvahendit kasutades ajad mustuse hoopis sügavamale puitu. Sama jutt kehtib niiskuse kohta. Niiske puidu töötlemine lukustab vee puidu sisse, kus see mädanikule ja seentele häid elutingimusi pakub. Veel jälgi erinevate vahade, õlide ja kruntide valikul, et need sobiks sinu sauna puidu värviga, sest neid on saadaval nii ilma kui ka koos värvainega. Sa arvatavasti ei taha heledale puidule tumedat õli või vaha kanda…

 

Lisanipp:

Pese end enne sauna minekut korralikult, nii ei higista sa saunalavale nii palju mustust ja surnud naharakke kui sinna pesemata minnes.