Hariliku kuuse ja männi kõrval valmib kõige suurem osa Cupella toodangust just termotöödeldud puidust. Need, kes on meie tootevaliku ja sauna temaatikaga kursis, teavad kindlasti rohkem termopuidust, kuid kõigile teistele kiirkursus:

Mis on termopuit, kuidas termopuitu toodetakse?

Idee kaitsta puitu seenhaiguste, hallituse ja mädanike eestl läbi kuumutamise on tuhandeid aastaid vana. Tööstuslik termotöötlus sai alguse üheksakümnendate alguses põhjanaabrite juures. Puidu kuumtöötlemise eesmärk, mis mõneti sarnaneb leivaküpsetusega, on kahe ööpäeva jooksul tõsta spetsiaalses termokambris temperatuur 170-230 kraadini ja selliselt vähendada puidus olevat niiskust. Protsessi käigus hävivad puidus olevad elusorganismid, mille tulemusena muutub materjal biokahjustuste suhtes väga vastupidavaks. Puidus olev vaik aurustub. Tänu puidustruktuuri muutustele on termopuit tavapuidust tunduvalt kulumis- ja tulekindlam. Kuumutamisele järgneb puidu jahutus. Protsessis ei kasutata ühtegi kemikaali, ainult temperatuuri ja veeauru.

Termopuidu eelised ja kasutusvaldkonnad

Termotöötluse käigus väheneb puidu tihedus ja muutub selle struktuur, mille tõttu vähenevad puidu niiskusimavus ja niiskuseraldus. Selle tulemusena on puit kiiresti muutuvates ilmaoludes stabiilsem. Järgnevalt toome välja rea eeliseid, mis termopuidul on, võrreldes termotöötlemata puitmaterjaliga:

  • tugevus ja pikem kasutusiga;
  • paraneb puidu soojus- ja heliisolatsioon;
  • kuumutamise käigus omandab puit ilusa pruunika värvuse. Värvi intensiivsus sõltub protsessi kestvusest ja temperatuurist;
  • termopuit on keskkonnasõbralik – töötlemise käigus ei kasutata kemikaale;
  • sobib nii interjööri kui ka eksterjööri, nii kodudesse kui ka tänu oma vastupidavusele avalikesse ruumidesse;
  • termotöödeldud puidu kasutusiga on tavapuidu omast kuni 25 korda pikem;
  • termopuit ei deformeeru niiskuse mõjul nagu naturaalpuit;
  • termopuitu ei teki aja jooksul ka mingeid struktuurimuutusi – ei mädane, kooldu ega lõhene.

Termotöödeldud puit Cupella tootevalikus

Termopuit sobib kasutamiseks ideaalselt nii sise- kui ka välisruumides. Cupella ootevaliku mudelid on peaaegu kogu valikus saadaval ka termopuidust versioonidena. Täna moodustabki termotöödeldud puidust tünnisaunad, torusaunad, ovaalsaunad ja kämpingud suurema osa toodangust. Arvestades kasvõi Eesti aastaringset kliimat, siis puit, mis ei võta vett sisse, ei hallita ja kestab kuni 25 korda tavapuidust kauem, on arusaadavalt võitnud klientide südame.