Eelmises blogis rääkisime, miks saunahooldus nii oluline on. Kordame selle siinkohal taas üle. Saun saab kasutades palju rohkem vatti kui teised ruumid su kodus, mistõttu nõuab see ka palju rohkem hoolt. Jõudsime rääkida sauna puhastamisest ning saunaruumi ja -lava hooldusest. Nüüd, kui seestpoolt on olukord tipp-topp, tasub saunahoonele ka õuest pilk peale heita. Täna vaatamegi üle, kuidas saunale väljastpoolt värskenduskuur teha.

1. MEETOD: tõrvaõli ja lasuur

Hele ja tume tõrvaõli sobivad nii palk- ja aiamajadele, terassile kui ka aiamööblile. Mõlemad imenduvad puu sisse, aeglustades nõnda niiskuse, mädaniku, hallituse ja siniseente mõjusid, andes puidule kauni läbipaistva ning vett tõrjuva pinna, kuid heledat võib kasutada ka termiliselt töödeldud ja vaakum-immutatud puidul. Enne nende hooldusvahendite kasutamist on oluline pinnad kruntida. Peale tõrvaõli võib puidu lõppviimistluseks kasutada lasuuri, mis loob puidule ilusa tumepruuni läbipaistva kaitsekihi. Nii liiter tõrvaõli kui ka lasuuri katab 3-5 ruutmeetrit saematerjali ja 5-10 ruutmeetrit hööveldatud pinda või palkpuitu. Mõlemad tõrvaõlid kuivavad alusmaterjalist ja ilmastikuoludest sõltuvalt 1-7 päeva, lasuur aga 3-7 päeva.

2. MEETOD: viimistlustõrv

Teine võimalus hoone hooldamiseks on kasutada viimistlustõrva, mis samuti aeglustab niiskuse, mädaniku, hallituse ja siniseente mõjusid ning annab tumepruuni läbipaistva ja vett tõrjuva pinna. Liitri viimistlustõrvaga saad katta 3-5 ruutmeetrit saematerjali ja 5-10 ruutmeetrit palkpuitu. Õhukeselt pintseldatuna kuivab tõrv ilmastikuoludest ning alusmaterjalist sõltuvalt 3-4 ööpäeva. Viimistlustõrval lasuuri ei kasutata.

Võõpa ka katus üle!

Lisaks seintele saad kevade puhul värskenduskuuri teha oma sauna katusele. Cupella pakub puitkatuse immutamiseks ja esmaseks viimistluseks läbipaistvat katusetõrvaõli ja lõppviimistluseks pruunikat läbipaistvat katusetõrva. Katusetõrvaõli imendub kiiresti puidu sisse ning katusetõrv jätab puidu pinnale õhukese kaitsekihi. Ka need vahendid takistavad niiskuse, mädaniku, hallituse ja siniseente mõjusid. Liitri katusetõrvaõliga saad katta katusest 2-4 ruutmeetrit ja liitri katusetõrvaga 1-3 ruutmeetrit. Katusetõrvaõli kuivab kuni 7 päeva, samas kui katusetõrva kuivamiseks võib kuluda kuni 15 päeva.

 

Nüüd aga sauna kraamima, küürima ja hooldama! Kogu meie puidukaitsevahendite nimekirja leiad Cupella e-poest. Kui vajad sauna hooldamisel nõu, siis kirjuta meile. Saame jagada enda täpsemaid teadmiseid ning muid kasulikke nippe.